Munkahelyi baleset esetén a munkáltatók gyakran hivatkoznak arra, hogy a sérülést szenvedett munkavállaló volt a hibás, habár előfordul, hogy a munkáltató több szabályt megszegett vagy a munkavállalónak egyáltalán nem volt felróható a baleset.

 

A munkavállalók sokszor nem akarnak a munkáltatójukkal szemben fellépni, nem érvényesítenek kárigényt, pedig jó, ha a munkavállalók tisztában vannak azzal, hogy amennyiben munkahelyi balesetet szenvednek, a munkáltatók ritkán tudják magukat kimenteni a felelősség alól és a munkavállalók kártérítést követelhetnek.

 

A Munka Törvénykönyve rendelkezései szerint a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató a munkavállaló teljes kárát köteles megtéríteni, így különösen a káreseménnyel oksági kapcsolatban felmerült költségeket, elmaradt jövedelmet, sérelemdíjat és járadékot.

 

A munkaviszony körében az elmaradt jövedelem megállapításánál az elmaradt munkabért és annak a rendszeres juttatásnak a pénzbeli értékét kell figyelembe venni, amelyre a munkavállaló a munkaviszony alapján a munkabéren felül jogosult, feltéve, ha azt a károkozás bekövetkezését megelőzően rendszeresen igénybe vette.

 

A munkáltató köteles megtéríteni a munkavállaló hozzátartozójának a károkozással összefüggésben felmerült kárát is.

 

Kártérítésként járadékot is meg lehet állapítani. Rendszerint járadékot kell megállapítani, ha a kártérítés a munkavállaló vagy vele szemben tartásra jogosult hozzátartozója tartását vagy tartásának kiegészítését szolgálja. Ilyen esetek például, ha a munkavállaló a balesetben elhunyt és kiskorú gyermekei maradtak hátra.

 

A munkahelyi balesettel oksági kapcsolatban felmerült kár megtérítésére egyebekben a Ptk. 6:518-534. §-a szabályait kell alkalmazni.

bizalom

Baleseti kártérítés

bizalom

Közlekedési baleset kártérítése

bizalom

Munkahelyi baleseti kártérítése